Suomen Hopeanuoli-fanit ry perustaa jäsenilleen Retkikassan, jonka tavoitteena on kerätä varoja yhdessä tehtäviä seuramatkoja varten. Varainkeruussa on henkilökohtaiset pistesaldot, jotka perustuvat kassan jäsenen keräämään rahamäärään. Yhdistyksen yhteismatkoille osallistuakseen kassan jäsen käyttää omia pisteitään, jolloin niitä vastaavalla rahamäärällä maksetaan jäsenen matka.

Kassan jäsenyys maksaa 10 euroa Hopeanuoli-yhdistyksen jäsenmaksun lisäksi. Vuonna 2018 astuvat voimaan uudet jäsentyypit, jolloin retkikassaan kuuluvia jäseniä kutsutaan Hopeajäseniksi ja retkikassaan kuuluvia aktiivijäseniä Kultajäseniksi. (Jäsentyyppien uudistuksesta tulossa lisätietoa piakkoin.)

Retkikassan ensimmäisen Kassan toimikunnan haku on auki. Jäsenet voivat asettua ehdolle Kassan toimikunnan luottamustoimiin kommentoimalla foorumilla ketjua Retkikassan toimikunnan muodostaminen!