Yhdistyksen hallitus teki hiljattain linjauksen, että tulevaisuudessa jäseniä palkitaan aktiivisesta vapaaehtoistyöstä yhdistyksen eteen pienentämällä jäsenmaksua. Tämän myötä myös ne, joilla ei ole aikaa tai mahdollisuutta olla aktiivisesti mukana, voivat hyvillä mielin kantaa oman kortensa kekoon täyden jäsenmaksun muodossa. Aktiivisten jäsenten, tukijäsenten ja sponsorijäsenten jäsenmaksusta lähtee n. 30% pois, mikäli he saavat tarpeeksi aktiivisuuspisteitä kokoon.

Vuoden 2017 jäsenmaksut ovat vielä kaikille samat, mutta vuoden 2017 aikana kerrytetyillä aktiivisuuspisteillä voi saada alennettua vuoden 2018 jäsenmaksuaan. Aktiivisuuspisteitä tulee saada kokoon kaikkiaan 10 ja niitä voi kerryttää eri tavoilla niin, että kukin jäsen voi halutessaan hyödyntää omia vahvuuksiaan. Tavoitteena on kannustaa jäseniä ottamaan osaa yhdistykselle elintärkeään vapaaehtoistyöhön.

Jäsenet voivat kommentoida asiaa foorumilla ja vaikuttaa lopulliseen toteutustapaan, miten aktiivisuuspisteet kirjataan yhdistyksen sääntöihin viimeistään kevätkokouksen yhteydessä. Pisteitä voi kuitenkin kerryttää jo vuodenvaihteen jälkeen.

Alkuperäinen, hallituksen hyväksymä esitys:

Lisätään yhdistykseen vuoden 2018 alusta 3 uutta jäsentyyppiä:

- aktiivijäsen: maksaa 2/3 tavallisesta jäsenmaksusta (tämänhetkinen olisi 10e)

- aktiivitukijäsen: saa lähellä kolmannesta olevan alennuksen tukijäsenmaksusta (tämänhetkinen olisi 20e)

- aktiivisponsorijäsen: saa lähellä kolmannesta olevan alennuksen sponsorijäsenmaksusta (tämänhetkinen olisi 70e)

Aktiivijäsenyyden ehtona on, että on edellisen yhden tai kahden kalenterivuoden aikana koonnut 10 aktiivijäsenpistettä.

Pisteitä kerrytetään olemalla aktiivinen ja ilmoittamalla aktiivisuudestaan pistetopiciin, jonka ylläpitäjä (esim. jäsensihteeri tai joku tehtävään nimitetty) päivittää aloitusviestiin pisteitä kerryttävien listaan hyväksytyt pisteet. Kun henkilö saa alennuksen, hänen pisteensä nollataan ja niitä voi kerryttää max. 10 per vuosi.

1 pisteen saa:

- piirtämällä kaksi kuvaa yhdistyksen tarpeisiin (siinä kohtaa, kun kuvat on otettu oikeasti käyttöön, esim. Jäsenlehti tullut painosta)
- tekemällä n. 8 tuntia / työpäivän verran vapaaehtoishommia jonkin yhdistyksen projektin parissa
- osallistumalla conissa yhdistyksen pöydän pitoon vähintään 3h/tapahtuma
- pitää Ginga-aiheisen ohjelman jossain tapahtumassa
- järjestää yhdistyksen miitin
- osallistuu yhdistyksen kokoukseen
- kommentoimalla 20:llä ry:n asioihin kantaa ottavalla viestillä foorumissa yhdistyksen asioita
- kirjoittamalla yhden laajan artikkelin Tähdenlentoon tai muuhun julkaisuun
- tekemällä yhdistyksen julkaisuun 2 pienitöisempää juttua
- vetämällä jotain yhdistyksen projektia, joka toteutuu
- osallistumalla oma-aloitteisen aktiivisesti hallitustyöhön kuukauden ajan
- hoitamalla aktiivisesti ja oma-aloitteisen aktiivisesti hommansa Gingaconin coniteassa
- lataamalla 10-20 ottamaansa valokuvaa yhdistyksen toiminnasta kuvagalleriaan
- tekemällä 1-3 palkintoa onnenpyörään niiden työmäärästä riippuen

Pistettä voi anoa myös jollain muulla yhdistyksen eteen tekemällään asialla, josta ansaitsisi mielestään pisteen. Sen voi saada, mikäli jäsensihteeri hyväksyy, eikä kukaan valita asiasta. (Riitatilanteessa asian ratkaisee hallitus.)

Käyttöönotto:

- pisteitä voi kerryttää tammikuusta 2017 alkaen
- aktiivijäsen-alennuksen saa 2018 jäsenmaksusta, jos saa 2017 aikana 10 pistettä kasaan
- aktiivijäsen-alennuksen saa 2019 jäsenmaksusta, jos saa 2018 aikana 10 pistettä kasaan
- jos saa 2017 aikana alle 10 pistettä, ne saa mukaan 2018 pistesaaliiseen

Perustelut:

Tehdään yhdistyksen eteen hommien teosta kannattavampaa ja houkuttelevampaa, palkitaan aktiivisuudesta.

Hyväksytty hallituksen enemmistön päätöksellä: 8 kannattaa, 0 vastustaa, 1 ei kommentoinut